اطلاعات پایه ای تغذیه - کلینیک مادرتصویر اطلاعات پایه ای تغذیه - کلینیک مادرhttps://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

اطلاعات پایه ای تغذیه - کلینیک مادر

تصویر اطلاعات پایه ای تغذیه - کلینیک مادر

ارزش غذایی روزانه:, برچسب غذا, تغذیه, دیابت, سدیم, شربت ذرت با فروکتوز بالا, غذای تقویت شده:, غذای غنی شده, غلات کامل, فیبر, فیبر خوراکی, لسیتین, ماده غذایی سرشار از فیبر, مشتقات نشاسته, مونو سدیم گلوتامات, نشاسته غذایی اصلاح شده, واحد غذایی, پتاسیم, چربی اشباع شده, چربی ترانس, چربی غیر اشباع چندگانه, چربی های اشباع شده, کالری, کربوهیدرات, کلسترول

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

تغذیه مهمترین قسمت برایادامه حیات و تامین انرژی برای ادامه فعالیت های روزمره همه انسانهاست؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که ما بدانیم چه میخوریم و چرا میخوریم!

1

اطلاعات عمومی تغذیه

1- ارزش غذایی روزانه: این نشان دهنده درصد یک ماده مغذی خاص در یک غذا بر اساس یک رژیم غذایی 2000 کالری است. مثلا اگر در اطلاعات تغذیه ای یک نوشیدنی ارزش روزانه غذایی کلسیم برابر با 20 درصد ذکر شده باشد؛ بدین معناست که با خوردن آن نوشیدنی 20 درصد از نیاز روزانه کلسیم بدن شما تامین می شود.

 

2- پتاسیم: پتاسیم که برای زندگی ضروری است به حفظ فشار خون طبیعی کمک می کند و به کمک پتاسیم قلب و کلیه های شما را به طور طبیعی کار می کنند. پتاسیم در موز، آجیل، سیب زمینی، لبنیات و سایر غذاها یافت می شود. بزرگسالان باید روزانه 4700 میلی گرم پتاسیم مصرف کنند.

 

3- چربی ترانس: چربی های ترانس زمانی ایجاد می شوند که چربی های مایع مانند روغن نباتی به چربی های جامدتری مانند مارگارین هیدروژنه شوند. چربی های ترانس با کلسترول LDL بالا مرتبط هستند که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. مصرف چربی های ترانس را تا حد امکان کم نگه دارید.

 

4- چربی تک‌ سیر نشده: چربی سالم موجود در غذاهایی مانند آجیل، روغن زیتون و آووکادو. هنگامی که برای جایگزینی چربی های اشباع شده استفاده می شود، رژیم غذایی سرشار از چربی های تک غیراشباع می تواند به کاهش کلسترول بد (LDL) کمک کند. بیشتر چربی موجود در رژیم غذایی شما باید تک و چند غیراشباع باشد. همه چربی ها در هر گرم 9 کالری دارند.

 

5- چربی کل: این عدد روی برچسب غذا نشان می دهد که در یک وعده غذا چقدر چربی وجود دارد. چربی کل را به کمتر از 25 تا 35 درصد از کالری که هر روز مصرف می کنید محدود کنید. همه چربی ها در هر گرم 9 کالری دارند.

 

6- چربی غیر اشباع چندگانه. چربی موجود در غذاهایی مانند گردو، سالمون و روغن سویا از این نوع هستند. چربی های غیر اشباع چندگانه اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 و امگا 6 را در رژیم غذایی شما فراهم می کنند. بیشتر چربی هایی که می خورید باید تک و چند غیر اشباع باشد.

 

7- چربی های اشباع شده: معمولاً در دمای اتاق جامد هستند، چربی های اشباع شده در محصولات حیوانی مانند گوشت و شیر و همچنین در روغن نارگیل و نخل یافت می شود. چربی اشباع شده اغلب در غذاها برای بهبود طعم و عطر استفاده می شوند. حداکثر کالری دریافتی روزانه مجاز از چربی های اشباع، 5 الی 10 درصد می باشد.

 

8- سدیم: در حالی که سدیم (معمولاً نمک نامیده می شود) برای اعصاب و عضلات سالم، حیاتیست، اکثر ما در رژیم غذایی خود نمک زیادی دریافت می کنیم که اغلب از غذاهای فرآوری شده است. برچسب های مواد غذایی را بخوانید تا میزان سدیم دریافتی خود را به 2300 میلی گرم در روز یا کمتر نگه دارید. افراد 51 سال و بالاتر، آمریکایی های آفریقایی تبار، یا افرادی که مبتلا به فشار خون بالا، دیابت یا بیماری مزمن کلیوی هستند باید مصرف سدیم را به 1500 میلی گرم در روز محدود کنند.

 

9- شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS). شیرین کننده ای که اغلب به جای شکر در تولید مواد غذایی استفاده می شود.

 

10- غذای تقویت شده: غذاهای تقویت شده دارای مواد مغذی ای هستند که در ابتدای فرآوری در آنها وجود نداشتند. به عنوان مثال، شیر با ویتامین D، یک ماده مغذی که به جذب کلسیم شیر کمک می کند، غنی شده است.

 

11- غذای غنی شده: غذاهای غنی شده دارای مواد مغذی بوده که جایگزین مواد مغذی از دست رفته در طی فرآوری غذا هستند. برای مثال، ویتامین‌های B وقتی گندم به آرد سفید تبدیل می‌شود از بین می‌روند، بنابراین این مواد مغذی بعداً دوباره اضافه شده و آن آرد، یک آرد غنی شده می باشد.

 

12- غلات کامل: غذاهای غلات کامل شامل سبوس، جوانه غنی از مواد مغذی و مغز غلاتی مانند گندم، جو یا برنج است. برنج قهوه ای، ذرت و نان سبوس دار نمونه هایی از غلات کامل هستند. غلات کامل فیبر، ویتامین و مواد معدنی بیشتری نسبت به غلات سفید فرآوری شده دارند. مصرف بیشتر غلات کامل می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

 

13- فیبر خوراکی: بخشی از غذاهای گیاهیست که نمی توانیم آن را هضم کنیم. غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها حاوی فیبر هستند. فیبر به شما کمک می کند تا سریعتر احساس سیری کنید، همچنین می تواند موجب کاهش کلسترول شود. شما حداقل به 25 تا 38 گرم فیبر در روز نیاز دارید. برای اینکه یک ماده غذایی سرشار از فیبر در نظر گرفته شود، باید حداقل 5 گرم در هر وعده غذایی وجود داشته باشد.

 

14- قندها: این بخش از برچسب تغذیه، قندهای اضافه شده و طبیعی را به طور جداگانه فهرست می کند. قندهای اضافه شده شامل ساکارز، گلوکز، فروکتوز و شربت ذرت و افرا است. قندهای طبیعی شامل لاکتوز در شیر و فروکتوز در میوه است. اگر در مورد مصرف شکر خود نگران هستید، مطمئن شوید که قندهای اضافه شده در لیست مواد تشکیل دهنده غذایتان نیستند.

 

15- کالری: تعداد کالری های ذکر شده در برچسب غذا به شما می گوید که در یک وعده خوراکی چه مقدار انرژی وجود دارد. حائز اهمیت است در نظر داشته باشید که حتی بسته های کوچک اغلب حاوی بیش از یک وعده کالری هستند. به عنوان مثال یک کلوچه انرژی ای برابر یک تن ماهی دارد؛ اما سوال این است یک بسته 180 گرمی تن ماهی شما را سیرتر میکند یا یک کلوچه؟

 

16- کالری کل: این عدد روی برچسب غذا نشان می دهد که یک وعده غذا چقدر کالری دارد.

 

17- کربوهیدرات: شامل شکر یا مواد غنی از نشاسته مانند ماکارونی، نان، میوه ها. سبزیجات، لوبیاها یا لبنیات که بدن از آنها به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کند. کربوهیدرات ها در هر گرم 4 کالری دارند.

 

18- کربوهیدرات کل: این عدد روی برچسب غذا نشان می دهد که در یک وعده غذا چند گرم کربوهیدرات وجود دارد.

 

19- کلسترول: برای ساخت هورمون ها و غشای سلولی، کلسترول بسیار حیاتیست. بدن شما بیشتر کلسترول مورد نیاز خود را می سازد. کلسترول در قسمت اطلاعات چربی در برچسب تغذیه مواد غذایی ذکر شده است.

 

20- لسیتین: لسیتین که به شکلات ها، محصولات پخت و پز و لوازم آرایشی اضافه می شود، به عنوان رقیق کننده، نگهدارنده یا امولسیون کننده استفاده می شود. زرده تخم مرغ، لوبیای سویا، ماهی و سایر غذاها به طور طبیعی حاوی لسیتین هستند.

 

21- مشتقات نشاسته یا نشاسته غذایی اصلاح شده که از ذرت، سیب زمینی، گندم و سایر نشاسته ها استخراج می شود، به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده یا جایگزین چربی در غذاهایی مانند مخلوط دسر، سس ها و شیرینی ها استفاده می شود.

 

22- مونو سدیم گلوتامات (MSG): MSG به عنوان تقویت کننده طعم استفاده می شود و مانند نمک است. اگرچه برخی از افراد ممکن است پس از مصرف MSG واکنش های خفیفی داشته باشند، سازمان غذا و داروی امریکا MSG را زمانی که "در سطوح معمول خورده شود" به عنوان "به طور کلی ایمن" می شناسد.

 

23- واحد غذایی: این بخش از برچسب تغذیه که کمک می کند تا تعداد کالری و مقدار هر ماده مغذی را در یک وعده غذایی توصیه شده تعیین کنید. اندازه وعده های USDA اغلب کوچکتر از چیزی است که ممکن است بخورید. پس برچسب ها را با دقت بخوانید. کالری بسته های کوچک غذایی اغلب بیشتر از یک وعده غذای اصلی هستند.

 

24- هیدروژنه: هیدروژناسیون یک چربی مایع مانند روغن نباتی را به یک چربی نیمه جامد و پایدارتر مانند مارگارین تبدیل می کند. بیشتر روغن ها فقط تا حدی هیدروژنه می شوند که باعث ایجاد چربی های ترانس مضر می شود که می تواند کلسترول را افزایش دهد.

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال