دیابت در آقایان | کلینیک مادرتصویر دیابت در آقایان | کلینیک مادرhttps://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

دیابت در آقایان | کلینیک مادر

تصویر دیابت در آقایان | کلینیک مادر

آسیب کلیه, اضافه وزن, انسولین, تشخیص دیابت نوع 2, تکرر ادرار, دیابت, دیابت نوع 1, دیابت نوع 2, دیابت چگونه درمان می شود؟, رتینوپاتی, رژیم غذایی, رژیم غذایی سالم, سندرم متابولیک, علائم دیابت نوع 2, فشار خون, مشکلات دیابت نوع 2, مشکلات چشمی مرتبط با دیابت, مقاومت به انسولین, نارسایی کلیه, نشانه های دیابت نوع 2, پیشگیری از دیابت نوع 2, چاقی

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

دیابت در مردان رو به افزایش است. نحوه تشخیص آن و جلوگیری از عوارض خطرناک را اینجا بیاموزید.

1

مقدمه

دیابت نوع 2 که زمانی دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسالان نامیده می شد، شایع ترین شکل دیابت است که 90 تا 95 درصد از 13 میلیون مرد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد.

نرخ دیابت در همه استان ها به طور چشمگیری افزایش یافته است. یکی از بزرگترین پرش ها در بین مردان بود.

خطر ابتلا به دیابت نوع 2 معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که افرادی که سایر عوامل خطر ابتلا به این بیماری را ندارند باید آزمایش را بعد از 45 سالگی شروع کنند.

برخلاف افراد مبتلا به دیابت نوع 1، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین تولید می کنند. اما کافی نیست، یا بدن آنها انسولین را تشخیص نمی‌دهد و آن‌طور که باید از آن استفاده می‌کند. این مقاومت به انسولین نامیده می شود.

وقتی انسولین کافی وجود ندارد یا انسولین آنطور که باید استفاده نمی شود، قند (گلوکز) نمی تواند وارد سلول های شما شود تا برای سوخت استفاده شود. قند در خون انباشته می شود و سلول های شما آنطور که باید کار نمی کنند. سایر مشکلات مرتبط با تجمع قند در خون عبارتند از:

1- کم آبی بدن: تجمع قند در خون می تواند باعث ادرار بیشتر شود. هنگامی که کلیه ها قند را از طریق ادرار از دست می دهند، مقدار زیادی آب نیز از دست می رود و باعث کم آبی بدن می شود.
2- کمای دیابتی غیرکتوتیک هیپراسمولار. هنگامی که یک فرد مبتلا به دیابت نوع 2 به شدت کم آب می شود و مایعات کافی برای جبران از دست دادن مایعات نمی نوشد، ممکن است این عارضه تهدید کننده زندگی را داشته باشد.
3- آسیب به بدن: با گذشت زمان، سطوح بالای قند در خون ممکن است به اعصاب و رگ های خونی کوچک چشم، کلیه ها و قلب آسیب برساند و فردی را در معرض خطر تصلب شرایین (سخت شدن) شریان های بزرگ قرار دهد که می تواند باعث حمله قلبی یا سکته شود.

2

چه کسی مکن است دیابت نوع 2 بگیرد؟

هر کسی ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شود. اما این خطر در افرادی که ویژگی های زیر را دارند بیشتر است:

1- چاق هستند یا اضافه وزن دارند.
2- اعضای خانواده داشته باشید که دیابت نوع 2 دارند.
3- سندرم متابولیک (مجموعه ای از مشکلات شامل کلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا، HDL پایین یا کلسترول "خوب" و LDL بالا یا کلسترول "بد" و فشار خون بالا)
4- تحرک کم
5- افرادی که از رژیم غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های تصفیه شده و کم فیبر و غلات کامل استفاده می کنند

علاوه بر این، افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، زیرا افزایش سن باعث می شود بدن نسبت به قندها مقاومت کمتری داشته باشد.

3

چه چیز عامل دیابت نوع 2 است؟

با ایتکه این بیماری بیشتر از دیابت نوع 1 است، دیابت نوع 2 کمتر شناخته شده است. احتمالاً به دلایل مختلفی ایجاد می شود و یک مشکل واحد نیست.

دیابت نوع 2 می تواند در خانواده ها ایجاد شود، اما ماهیت دقیق چگونگی ارثی بودن آن یا هویت آن در ژن های شما مشخص نیست.

4

نشانه های دیابت نوع 2 چیست؟

علائم دیابت نوع 2 از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1- تشنگی بیشتر
2- گرسنگی بیشتر (به خصوص بعد از غذا خوردن)
3- دهان خشک
4- حالت تهوع و استفراغ گاه به گاه
5- تکرر ادرار
6- خستگی (احساس ضعف، خستگی)
7- تاری دید
8- بی حسی یا گزگز دست یا پا
9- عفونت های مکرر پوست یا مجاری ادراری
10- به ندرت، ممکن است یک فرد پس از نشان دادن علائم دیابت نوع 2 در بیمارستان در حالی که در کمای دیابتی است، تشخیص داده شود.

5

دیابت توع 2 چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک شما به دیابت نوع 2 مشکوک باشد، ابتدا علائم آن را در خون (سطوح قند خون بالا) بررسی می کند. علاوه بر این، آنها ممکن است به دنبال وجود قند یا کتون در ادرار شما باشند.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص دیابت نوع 2 استفاده می‌شوند شامل آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا و آزمایش گلوکز پلاسما پیوسته است.

6

مشکلات دیابت نوع 2

اگر دیابت نوع 2 شما به خوبی کنترل نشود، ممکن است به عوارض جدی یا تهدید کننده زندگی مبتلا شوید، از جمله:

1- رتینوپاتی. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است قبلاً مشکلات چشمی مرتبط با این بیماری داشته باشند. و با گذشت زمان، افرادی که مشکلات چشمی مرتبط با دیابت ندارند، ممکن است به نوعی از مشکل چشمی مبتلا شوند. کنترل نه تنها قندها، بلکه فشار خون و کلسترول نیز برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری های چشم بسیار مهم است. خوشبختانه، از دست دادن بینایی در بیشتر افراد قابل توجه نیست.
2- آسیب کلیه: خطر ابتلا به بیماری کلیوی در طول زمان افزایش می‌یابد، به این معنی که هر چه مدت طولانی‌تر دیابت داشته باشید، خطر ابتلا به آن بیشتر می‌شود. این عارضه خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند نارسایی کلیه و بیماری قلبی را به همراه دارد.
3- گردش خون ضعیف و آسیب عصبی: آسیب به اعصاب و سفت شدن رگ ها منجر به حساسیت کمتر و گردش خون ضعیف در پا می شود. این می‌تواند عفونت‌های بیشتری را به همراه داشته باشد و خطر زخم‌هایی را افزایش دهد که به خوبی بهبود نمی‌یابند. به نوبه خود، این می تواند به طور قابل توجهی خطر قطع عضو را افزایش دهد. آسیب به اعصاب همچنین ممکن است منجر به مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال شود.

7

چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟

فراوانی. مطالعات نشان می دهد که 90 درصد از موارد دیابت نوع 2 را می توان به سادگی از طریق یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی کافی پیشگیری کرد - یا به طور قابل توجهی به تاخیر انداخت. اثبات بزرگ آن در مطالعه ای بر روی 3234 نفر بود که اضافه وزن داشتند و سطح گلوکز خون بالاتری داشتند و آنها را در خطر ابتلا به دیابت قرار می داد.

کسانی که از برنامه ورزش و رژیم غذایی برای کاهش وزن اضافی پیروی کردند - در این مورد، به طور متوسط 15 پوند - خطر ابتلا به دیابت را تا 58٪ کاهش دادند. افرادی که در گروه 60 سال به بالا هستند، خطر ابتلا به آنها را تا 71 درصد کاهش می دهند. و اینها افرادی بودند که قبلاً در معرض خطر بالای دیابت بودند. به گفته متخصصان، وزن خود را در محدوده طبیعی نگه دارید و فعال بمانید، و شما شانس بسیار خوبی برای هرگز ابتلا به دیابت دارید.

8

دیابت چگونه درمان می شود؟

تشخیص دیابت پایان دنیا نیست. در برخی موارد، تغییر سبک زندگی می تواند بیماری را کاملا تحت کنترل نگه دارد. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا تزریقی برای کاهش سطح قند خون دارند.

وقتی اینها برای انجام کار کافی نیستند، انسولین (که استنشاقی و/یا تزریق می شود) ممکن است گاهی همراه با داروهای خوراکی ضروری باشد. چندین داروی جدید که با انسولین برای بهبود مدیریت قند خون کار می کنند توسط FDA تایید شده اند.

9

رژیم مناسب برای پیگیری از دیابت

کارشناسان می گویند که یک رژیم غذایی سالم که برای پیشگیری از دیابت نوع 2 طراحی شده است شامل غلات کامل، میوه ها و سبزیجات است و از قند و کربوهیدرات های تصفیه شده اجتناب می کند.

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال