تصویر توانبخشی چیست و شامل چه خدماتی است؟https://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر
تصویر توانبخشی چیست و شامل چه خدماتی است؟

1402-11-19

توانبخشی چیست و شامل چه خدماتی است؟

توانبخشی حیطه ای از علوم پزشکی است که در آن به افرادی که طی یک بیماری و یا آسیب مهارت های خود را از دست داده اند؛ کمک می شود تا دوباره توانمند شوند.

توانبخشی چیست؟

توانبخشی حیطه ای از علوم پزشکی است که در آن به افرادی که طی یک بیماری و یا آسیب مهارت های خود را از دست داده اند؛ کمک می شود تا دوباره توانمند شوند.

توانبخشی بر خلاف سایر حیطه های علوم پزشکی از درمان های مبتنی بر دارو استفاده نمی کند؛ بلکه درمان های متخصصین توانبخشی مبتنی بر تمرین درمانی (شامل تمرین های فیزیکی و فکری)، درمان های الکتریکی و مکانیکی (همچون الکتروتراپی، مکانوتراپی و...) و یا تجویز وسایل کمکی همچون اوتز، پروتز، اندام مصنوعی، کمربند ها و گردنبندهای درمانی، عینک، سمعک و غیره بوده و از این طریق به توانمند سازی افراد ناتوان کمک می کنند.

متخصصین توانبخشی چه کسانی هستند؟

متخصصین توانبخشی افرادی هستند که در یک یا چند حیطه از علوم توانبخشی تحصیل دانشگاهی داشته و از سوی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مجوز فعالیت دریافت کرده باشد.

حیطه های علوم توانبخشی شامل موارد زیر است:

1- فیزیوتراپی (جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد فیزیوتراپی و کاربردهای آن این مقاله را مشاهده کنید)

2- کاردرمانی (جهت کسب اطلاع بیشتر درمورد کاردرمانی و کاربردهای آن این مقاله را مطالعه کنید)

3- ارتوپدی فنی

4- بینایی سنجی

5- شنوای شناسی

6- مددکاری اجتماعی

7- گفتاردرمانی

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی شاخه ای از علوم توانبخشی بوده که به کمک تمرین درمانی، درمان های دستی (منوال تراپی یا Manual Therapy) ، درمان های مکانیکی (مکانوتراپی یا Mechanotherapy)، درمانهای الکتریکی (الکتروتراپی یا Electrotherapy) به کاهش و یا از بین بردن درد های اسکلتی-عضلانی، افزایش قدرت عضلات و دامنه حرکتی مفاصل و بهبود تعادل افرادی که به دلیل بیماری و یا آسیب به نحوی مهارت حرکتی خود را از دست داده اند، کمک میکند.

افرادی که در رشته فیزیوتراپی تحصیل کرده اند را فیزیوتراپیست و یا متخصص فیزیوتراپی می نامند و این افراد مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری در این رشته را از سوی دانشگاه های علوم پزشکی کشور دریافت نموده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد فیزیوتراپی و کاربردهای آن این مقاله را مشاهده کنید!

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی یکی از شاخه های علوم توانبخشی بوده که از طریق تمرین درمانی، تجویز وسایل کمکی (ارتز، پروتز و اندام های مصنوعی) و درمان های دستی (منوال تراپی یا Manual Therapy) به بهبود مهارت جسمی و مهارت تعادلی افراد، از طریق تمرین های فکری به بهبود مهارت های ذهنی و روحی افراد کمک میکند.

درمان های کاردرمانی شامل تمامی حیطه هایی که یک فرد ممکن است در آن آسیب ببیند کاربرد دارد؛ چرا که این رشته دیدگاه کلی نگر نسبت به یک بیمار داشته و کاردرمانگر تمامی عواملی که ممکن است یک فرد به خاطر آن درگیر ناتوانی شده باشد را در نظر گرفته و بر اساس آن درمان های خود را برنامه ریزی میکند.

افرادی که در رشته کاردرمانی تحصیل کرده اند را کاردرمانگر و یا متخصص کاردرمانی می نامند و این افراد مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری از یکی از دانشگاه ها علوم پزشکی کشور را دریافت نموده اند.

جهت کسب اطلاع بیشتر درمورد کاردرمانی و کاربردهای آن این مقاله را مطالعه کنید.

ارتوپدی فنی چیست؟

ارتوپدی فنی یکی از رشته های پویا و درحال گسترش علوم توانبخشی بوده که وظیفه ساخت وسایل کمکی همچون کفش های طبی، ارتز ها، مفاصل مصنوعی و وسایل کمکی تجویز شده از سوی متخصصین ارتوپدی، فیزیوتراپیست ها و متخصصین کاردرمانی و پروتزهای زیبایی تجویز شده توسط متخصصین زیبایی را بر عهده دارد.

روند ساخت وسایل تجویز شده طی یک پروسه کاملا هنری و با ظرافت کامل انجام شده و برای هر فرد به طور منحصر به فرد روند اندازه گیری، قالب گیری و ساخت انجام می شود.

افرادی که در رشته ارتز و پروتز تحصیل کرده اند را متخصص تکنیکال ارتوپدی می نامند و این افراد موفق به دریافت یکی از مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری توسط یکی از دانشگاه های علوم پزشکی شده اند. متخصصین تکنیکال ارتوپدی عضوی جدا نشدنی از تیم پزشکی هستند؛ چرا که بسیاری از جراحی ها و درمان های توانبخشی بدون هنر این متخصصین عزیز غیر ممکن می شود.

بینایی سنجی چیست؟

بینایی سنجی حیطخ ای از علوم توانبخشی و چشم پزشکی محسوب می شود که وظیفه معاینات حدت بینایی، ارزیابی دید دو چشمی، دید رنگ و سایر غربالگری ها و به طور کلی معاینات مربوط به دیدن افراد را به عهده دارد. عموما افراد برای معاینه چشم خود به متخصصین چشم پزشکی مراجعه میکنند؛ منتها این کار غلطست؛ چرا که کارشناسان بینایی سنجی (اپتومتریست ها) به طور تخصصی و حرفه ای توانایی تشخیص عیوب بینایی افراد و تجویز عینک و یا لنز متناسب با مشکل فرد را دارا هستند.

شنوایی شناسی چیست؟

شنوایی شناسی، یکی دیگر از شاخه های توانبخشی بوده که به مطالعه، ارزیابی و درمان اختلالات شنوایی و تعادلی مربوط به گوش انسان می پردازد. کارشناسان شنوایی شناسی به کمک دستگاه های پیشرفته خود متوجه اختلالات مربوط به گوش افراد شده و طبق نتایج و شواهد خود اقدام به درمان از طریق سمعک و یا سایر روش های درمانی خود می کنند.

مرکز توانبخشی مادر کدامیک از حیطه های توانبخشی را تحت پوشش قرار می دهد؟

مرکز توانبخشی مادر خدمات فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی فنی را تحت پوشش قرار داده است.

درمان بیماران مرکز توانبخشی مادر در چه مکانی قابل انجام است؟

مرکز توانبخشی مادر امکان درمان را هم در مرکز فراهم نموده و هم خدمات ویزیت در منزل را فراهم آورده است.

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال