دیابت چیست؟

تصویر دیابت چیست؟https://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

دیابت چیست؟

تصویر دیابت چیست؟

دیابت یکی از بیماری های شایع در دنیاست که به مادر بیماری ها معروف است. دیابن انواع مختلف و مراحل مختلف دارد و بسته به مرحله آن درمان های دارویی، رژیمی و... دارد

1

درک دیابت و انواع آن

دیابت شامل تعدادی از بیماری ها است که با مشکلات مربوط به هورمون انسولین همراه است. معمولا، لوزالمعده (ارگانی در پشت معده) انسولین آزاد می کند تا به بدن شما کمک کند قند و چربی غذایی که می خورید را ذخیره و استفاده کند. دیابت زمانی رخ می دهد که یکی از موارد زیر رخ دهد:

1- زمانی که لوزالمعده انسولین تولید نمی کند
2- زمانی که پانکراس انسولین بسیار کمی تولید می کند
3- هنگامی که بدن به طور مناسب به انسولین پاسخ نمی دهد، وضعیتی به نام "مقاومت به انسولین" نامیده می شود.


دیابت یک بیماری مادام العمر است. بیش از 2 میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا هستند و تقریباً یک سوم از ابتلای خود به آن بی اطلاع هستند. بسیاری از افراد دیگر به پیش دیابت مبتلا هستند. هنوز هیچ درمانی وجود ندارد. افراد مبتلا به دیابت باید بیماری خود را مدیریت کنند تا سالم و زنده بمانند.

2

نقش انسولین در بدن

برای درک اینکه چرا انسولین در دیابت مهم است، دانستن بیشتر در مورد نحوه استفاده بدن از غذا برای تولید انرژی کمک می کند. بدن انسان از میلیون ها سلول تشکیل شده است. این سلول ها برای تولید انرژی به غذا به شکل بسیار ساده نیاز دارند. وقتی غذا می خورید یا مایعات می نوشید، بیشتر غذای شما به قند ساده ای به نام «گلوکز» تجزیه می شود. سپس، گلوکز از طریق جریان خون به سلول‌های بدن شما منتقل می‌شود و می‌توان از آن برای تامین بخشی از انرژی مورد نیاز بدن برای فعالیت‌های روزانه زندگی استفاده کرد.

 

مقدار گلوکز در جریان خون انسان توسط هورمون انسولین تنظیم می شود. انسولین همیشه در مقادیر کم توسط پانکراس ترشح می شود. هنگامی که میزان گلوکز در خون شما به سطح مشخصی افزایش می یابد، لوزالمعده انسولین بیشتری آزاد می کند تا گلوکز بیشتری را به سمت سلول ها جذب کند. این باعث می شود سطح گلوکز در خون کاهش یابد.

برای اینکه سطح گلوکز خون خیلی پایین نرود (هیپوگلیسمی یا قند خون پایین)، بدن به شما سیگنال می دهد که غذا بخورید و مقداری گلوکز را از ذخیره شده در کبد آزاد می کند.

افراد مبتلا به دیابت یا انسولین نمی‌سازند یا سلول‌های بدنشان در برابر انسولین مقاوم است که منجر به سطوح بالای قند در گردش خون می‌شود. طبق تعریف، دیابت داشتن سطح گلوکز خون 126 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا بیشتر پس از یک شب ناشتا (نخوردن غذا، میوه و...) است.

3

انواع دیابت

1- پیش دیابت: در ایران، بسیاری از بزرگسالان دارای سطوح قند خون بالاتر از حد طبیعی هستند اما این مقدار به اندازه ای بالا نیست که به عنوان دیابت طبقه بندی شوند. به این حالت پیش دیابت یا اختلال در تحمل گلوکز می گویند. افراد مبتلا به پیش دیابت معمولاً هیچ علامت بالینی خاصی ندارند، اما تقریباً همیشه قبل از ابتلای فرد به دیابت نوع 2 ، پیش دیابت وجود دارد. با این حال، عوارضی که معمولاً با دیابت مرتبط هستند، مانند بیماری قلبی، می‌توانند حتی زمانی که فرد فقط پیش دیابت داشته باشد، شروع شود. با یک پزشک صحبت کنید تا ببینید آیا نیاز به آزمایش پیش دیابت دارید یا خیر. ممکن است بتوانید از دیابت نوع 2 پیشگیری کنید و خطر عوارضی مانند بیماری قلبی را کاهش دهید؟

 

2- دیابت نوع 1: دیابت نوع 1 به این دلیل رخ می دهد که سلول های تولید کننده انسولین پانکراس (به نام سلول های بتا) توسط سیستم ایمنی از بین می روند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین تولید نمی کنند و باید از تزریق انسولین برای کنترل قند خون خود استفاده کنند. دیابت نوع 1 معمولاً در افراد زیر 20 سال شروع می شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد.

 

3- دیابت نوع 2: برخلاف افراد مبتلا به دیابت نوع 1، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین تولید می کنند. با این حال، انسولین ترشح شده از پانکراس آنها یا کافی نیست یا بدن در برابر انسولین مقاوم است. وقتی انسولین کافی وجود ندارد یا انسولین آنطور که باید استفاده نمی شود، گلوکز نمی تواند وارد سلول های بدن شود.

 

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است. در حالی که بسیاری از این موارد قابل پیشگیری هستند، اما برای بزرگسالان علت اصلی عوارض مرتبط با دیابت مانند نابینایی، قطع عضو و نارسایی مزمن کلیه است که نیاز به دیالیز دارد. دیابت نوع 2 معمولا در افراد بالای 40 سال که دارای اضافه وزن هستند رخ می دهد، اما ممکن است در افرادی که اضافه وزن ندارند نیز رخ دهد. دیابت نوع 2 که گاهی به آن "دیابت بزرگسالی" نیز گفته می شود، به دلیل افزایش چاقی در جوانان، بیشتر در کودکان ظاهر می شود.

برخی افراد می توانند دیابت نوع 2 خود را با کنترل وزن، رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم کنترل کنند. برخی دیگر نیز ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشند که به بدنشان کمک می کند انسولین را بهتر استفاده کند یا تزریق انسولین انجام دهند.

اغلب، پزشکان می توانند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را قبل از اینکه این بیماری واقعاً رخ دهد، تشخیص دهند که معمولاً به عنوان پیش دیابت شناخته می شود، این وضعیت زمانی رخ می دهد که سطح قند خون فرد بالاتر از حد طبیعی باشد، اما به اندازه کافی برای تشخیص دیابت نوع 2 بالا نیست.

 

4- دیابت بارداری: دیابت بارداری با بارداری شروع می شود. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند بر توانایی انسولین برای عملکرد صحیح تأثیر بگذارد. این عارضه در 9 درصد از تمام بارداری ها رخ می دهد.

زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند، کسانی هستند که بالای 25 سال سن دارند، قبل از بارداری وزن طبیعی آنها بالاتر است، سابقه خانوادگی دیابت دارند یا اسپانیایی تبار، سیاهپوست، بومی آمریکا یا آسیایی هستند.

غربالگری دیابت بارداری در دوران بارداری انجام می شود. دیابت بارداری در صورت درمان نشدن، خطر عوارض را برای مادر و جنین آنها افزایش می دهد.

معمولاً در عرض شش هفته پس از زایمان، سطح قند خون به حالت عادی باز می گردد. با این حال، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زنانی که دیابت حاملگی داشته اند در مراحل بعدی زندگی افزایش می یابد.

4

نشانه های دیابت

علائم دیابت نوع 1 اغلب به طور ناگهانی رخ می دهد و می تواند شدید باشد. آنها عبارتند از:

1- افزایش میزان تشنگی
2- افزایش میزان گرسنگی (به خصوص بعد از غذا خوردن)
3- دهان خشک
4- تکرر ادرار
5- کاهش وزن بدون دلیل (حتی اگر در حال غذا خوردن هستید و احساس گرسنگی می کنید)
6- خستگی (احساس ضعف، خستگی)
7- تاری دید
8- نفس های سخت و سنگین
9- از دست دادن هوشیاری (نادر)


علائم دیابت نوع 2 ممکن است مانند علائم ذکر شده در بالا باشد. اغلب، هیچ علامتی وجود ندارد یا علائم فوق به تدریج ایجاد می شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1- زخم ها یا بریدگی هایی که به کندی بهبود می یابند
2- خارش پوست (معمولا در ناحیه واژن یا کشاله ران)
3- عفونت های مخمری
4- افزایش وزن اخیر
5- بی حسی یا گزگز دست و پا
6- ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ


در دیابت بارداری، اغلب هیچ علامتی وجود ندارد. یا ممکن است متوجه شوید:

1- تشنگی بیشتر
2- ادرار بیشتر
3- گرسنگی بیشتر
4- تاری دید


بارداری باعث می‌شود که بیشتر خانم‌ها بیشتر ادرار کنند و بیشتر احساس گرسنگی کنند، بنابراین این علائم همیشه به این معنی نیست که شما دیابت بارداری دارید. اما مهم است که آزمایش بدهید، زیرا قند خون بالا می تواند برای شما و کودکتان مشکلاتی ایجاد کند.

5

درمان دیابت

هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما می توان آن را مدیریت و کنترل کرد. اهداف مدیریت دیابت عبارتند از:

1- با متعادل کردن مصرف غذا با دارو و فعالیت، سطح قند خون خود را تا حد امکان نزدیک به نرمال نگه دارید.
2- با اجتناب از قندهای اضافه شده و نشاسته های فرآوری شده و با کاهش چربی اشباع شده و کلسترول، سطح کلسترول و تری گلیسیرید (لیپید) خون خود را تا حد امکان نزدیک به محدوده طبیعی خود حفظ کنید.
3- فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون شما نباید بیش از 130/80 باشد.
4- کند کردن روند رشد یا جلوگیری از مشکلات جسمی و بیماری های ثانویه به دیابت


شما کلید مدیریت دیابت خود را با موارد زیر در دست دارید:

1- برنامه ریزی برای آنچه می خورید و پیروی از یک برنامه غذایی متعادل
2- ورزش منظم
3- مصرف دارو، در صورت تجویز، و پیروی دقیق از دستورالعمل های نحوه و زمان مصرف آن
4- کنترل قند خون و فشار خون در خانه
5- ویزیت پزشک سر موعدانجام شده و انجام آزمایش های آزمایشگاهی طبق دستور پزشک


به یاد داشته باشید: کاری که هر روز در خانه انجام می دهید بیشتر از آنچه پزشک می تواند هر چند ماه یک بار در طول معاینات انجام دهد، بر قند خون شما تأثیر می گذارد.

آزمایش پیش دیابت, اضافه وزن, انسولین, تشخیص دیابت نوع 2, درمان دیابت, دیابت, دیابت بارداری, دیابت بزرگسالی, دیابت نوع 1, دیابت نوع 2, دیابت چگونه درمان می شود؟, علائم دیابت نوع 1, غربالگری دیابت بارداری, مدیریت دیابت, مقاومت به انسولین, نشانه های دیابت, هورمون انسولین, پیش دیابت, چاقی

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال