دمانس یا زوال عقل چیست؟ | کلینیک مادر

تصویر دمانس یا زوال عقل چیست؟ | کلینیک مادرhttps://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

دمانس یا زوال عقل چیست؟ | کلینیک مادر

تصویر دمانس یا زوال عقل چیست؟ | کلینیک مادر

بیماری دمانس یا زوال عقل انواع مختلفی دارد که درمان آن کاملا وابسته به نوع بیماریست که فرد دچار آن شده است.

1

دمانس چیست؟

زوال عقل یک سندرم بوده که موجب یک بحران جهانی قابل توجه در توانایی های شناختی مانند توجه، حافظه، زبان، استدلال منطقی و حل مسئله است که به حدی شدید است که در عملکرد اجتماعی و شغلی اختلال شدید ایجاد کند.

2

چه چیزی دمانس نیست؟

زوال عقل گیجی یا فراموشی موقتی نیست (که ممکن است ناشی از یک عفونت، بیماری زمینه‌ای یا عوارض جانبی داروها باشد.) دمانس یک بیماری پیشرونده بوده و معمولا با گذشت زمان بدتر می شود.

3

دمانس چگونه تشخیص داده می شود؟

در تشخیص زوال عقل، پزشک از معیارها خاصی برای ارزیابی شخص استفاده می کند. معیارهای تشخیص زوال عقل می توان به بررسی اختلال در توجه، سطح آگاهی، عملکرد حافظه، توانایی قضاوت، زبان و مهارت های حرکتی است. (طبق تعریف علمی، زوال عقل ناشی از افسردگی شدید یا اسکیزوفرنی نیست.)

4

شیوع زوال عقل

زوال عقل حدود در حدود 1% از افراد 60 ساله گزارش شده است. تخمین زده شده است که فراوانی زوال عقل پس از 65 سالگی هر پنج سال دو برابر می شود.

5

عامل زوال عقل چیست؟

عوامل مختلفی برای زوال عقل وجود دارد. به طور کلی، احتمال ایجاد زوال عقل با افزایش سن بیشتر می شود. بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است. از جمله علل دیگر می توان به زوال عقل جسم لویی، زوال عقل عروقی، زوال عقل مربوط به بیماری پارکینسون، تحلیل لوب پیشانی گیجگاهی مغز(FTLD) و زوال عقل ناشی از سایر اختلالات پزشکی (بیماری تیروئید، مسمومیت دارویی، کمبود ویتامین B1 همراه با اعتیاد به الکل، و ...) و همچنین ضربه مغزی، سکته مغزی، ام اس، عفونت مغزی (مانند مننژیت و سیفلیس)، HIV، تجمع مایع در مغز (هیدروسفالوس)، بیماری پیک و تومورهای مغزی اشاره نمود.

6

روش های ارزیابی زوال عقل

برای ارزیابی زوال عقل ابتدا پزشک سابقه قبلی بیمار را بررسی می کند؛ سپس  معاینه های فیزیکی و تست های شناختی را انجام می دهد. آزمایشات بیشتر با توجه به سرنخ هایی که از سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی و شناختی انتخاب می شوند. این آزمایش ها ممکن است شامل آزمایش خون و ادرار، اشعه ایکس قفسه سینه، اسکن مغزی (ام آر آی یا سی تی اسکن)، نوار مغزی (EEG) و آنالیز مایع مغزی نخاعی (CSF) باشد.

7

درمان زوال عقل

در حال حاضر تمامی درمان های زوال عقل، علامت درمانیست؛ علامت درمانی بدین معناست که علائم ناشی از این بیماری را مدیریت و از پیشرفت آنها تا حد ممکن جلوگیری می کنند. داروهایی مانند مهارکننده‌های استیل کولین استراز (مانند گالانتامین، دونپزیل) گاهی اوقات می‌توانند به کند کردن پیشرفت تغییرات شناختی کمک کنند، اما اغلب اثرات داروها بسیار کم است و نمی‌تواند از بدتر شدن احتمالی وضعیت زمینه‌ای جلوگیری کند. اضطراب و سایر مشکلات احساسی به طور کلی به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی زوال عقل می باشد.

ms, ms چیست؟, آلزایمر, آلزایمر چیست, بیماری ms, بیماری آلزایمر, بیماری ام اس, تشخیص زوال عقل, دمانس, دمانس چیست؟, روش های ارزیابی زوال عقل, زوال عقل, زوال عقل چیست؟, سکته مغزی, شیوع زوال عقل, فراوانی زوال عقل, پارکینسون

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال