عوامل سکته مغزی

تصویر عوامل سکته مغزیhttps://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

عوامل سکته مغزی

تصویر عوامل سکته مغزی

سکته مغزی یکی از بیماری های مغز بوده که ناشی از اختلال در خونرسانی به بافت مغز بوده و طی فرایند این اختلال بافت مغز درگیر آسیب غیر قابل برگشت خواهند شد.

1

انواع سکته مغزی

سکته مغزی می تواند به دو صورت اتفاق بیفتد: عاملی جریان خون مغز را مسدود کند یا عاملی موجب خونریزی در مغز شود.

 

سکته مغزی ایسکمیک: از هر 10 مورد سکته مغزی، 8 مورد آن سکته مغزی ایسکیمیک است. در این نوع سکته مغزی، رگ خونی که خون را به مغز شما انتقال می دهد، مسدود می شود؛ و این زمانی اتفاق می‌افتد که رسوبات چربی در عروق شکسته شده و به مغز بروند و یا زمانی که جریان خون ضعیف ناشی از ضربان قلب نامنظم باعث تشکیل لخته خون در عروق مغز شود.

 

سکته هموراژیک: این نوع سکته مغزی به نسب سکته مغزی ایسکیمیک کمتر اتفاق می افتد اما آسیب بیشتری به مغز وارد می کند. فرایند این نوع سکته مغزی بدین گونه است که فار خون در یکی از عروق مغز بالا می رود و آن رگ پاره شده و خون در مغز جاری می شود و یا اینکه خون از دیواره های ضعیف عروق مغز به بیرون نشت میکند. فشار خون بالای کنترل نشده و مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون می تواند منجر به این نوع سکته مغزی شود.

 

سکته خفیف: برخی از افراد به آنچه حمله ایسکمیک گذرا (TIA) می گویند، مبتلا هستند. این "سکته خفیف" به دلیل انسداد موقت عروق مغز بوده و موجب آسیب دائمی مغز نمی شود، اما احتمال سکته مغزی در مقیاس کامل را افزایش می دهد.

2

عوامل سکته مغزی

برخی از عوامل موثر در ایجاد سکته مغزی قابل پیشگیری و برخی دیگر غیر قابل پیشگیری هستند؛ این عوامل عبارتند از:

 

1- فشار خون بالا: شایعترین علت سکته مغزی، فشار خون بالاست. اگر فشار خون شما به طور معمول 130/80 یا بالاتر باشد، پزشک برای درمان فشار خون بالا برای شما درمان هایی مد نظر می گیرد. فشار خون بالا جزو عوامل قابل کنترل سکته مغزی است.

 

2- سیگار و قلیان: سیگار و قلیان کشیدن، احتمال سکته مغزی را افزایش می دهد. نیکوتین فشار خون را بالا می برد. دود سیگار باعث تجمع چربی در شریان اصلی گردن می شود. همچنین باعث افزایش غلظت خون شده و احتمال تشکیل لخته خون را افزایش می دهد. حتی استنشاق دود سیگار نیز می تواند اثر سوء بر این روند بگذارد؛ حتی اگر شما اصطلاحا سیگاری نباشید. استعمال سیگار و قلیان نیز جزو عوامل قابل کنترل در ایجاد سکته مغزی است.

 

3- بیماری های قلبی: شامل نقص دریچه های قلب و همچنین فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان نامنظم قلب است که عامل یک چهارم سکته های مغزی در افراد بسیار مسن می شود. همچنین می‌توانید شریان‌های دارای رسوبات چربی را مسدود کند. مدیریت صحیح بیماری های قلبی و پیشگیری از بیماری های قلبی جزو عوامل قابل کنترل در ایجاد سکته مغزی است.

 

4- دیابت: افرادی که این بیماری را دارند اغلب فشار خون بالا هم دارند و همچنین بیشتر در معرض اضافه وزن هستند؛ که هر دو این عوامل احتمال سکته مغزی را افزایش می دهند. دیابت به رگ های خونی آسیب می زند که احتمال سکته مغزی را افزایش می دهد. اگر زمانی که سطح قند خون بالاست سکته مغزی ایجاد شود، آسیب مغزی وسیع تر است. کنترل دیابت و پیشگیری از ابتلا به دیابت جزو عوامل قابل کنترل در ایجاد سکته مغزی است.

 

5- ورزش و تناسب اندام: اگر اضافه وزن دارید، احتمال سکته مغزی شما افزایش می یابد. با ورزش روزانه می توان شاس ابتلا به سکته مغزی را کاهش داد. روزانه 30 دقیقه پیاده روی سریع  یا ورزش های تقویت کننده عضله تاثیر زیادی بر جلوگیری از سکته مغزی دارند. ورزش و تناسب اندام جزو عوامل قابل کنترل در ابتلا به سکته مغزی است.

6- داروها: مصرف برخی از داروها می تواند احتمال سکته مغزی را افزایش دهد. به عنوان مثال، داروهای رقیق کننده خون، که پزشکان برای جلوگیری از لخته شدن خون پیشنهاد می کنند، گاهی اوقات می توانند احتمال سکته مغزی را از طریق خونریزی مغزی افزایش دهند. هورمون هایی که برای از بین بردن علائم یائسگی مانند گرگرفتگی استفاده می شود، با خطر ابتلا به سکته مغزی مرتبط هستند. و استروژن با دوز پایین در قرص های ضد بارداری نیز ممکن است احتمال ایجاد سکته مغزی را افزایش دهد. داروها جزو عوامل قابل کنترل در ابتلا به سکته مغزی است.

7- سن: هر کسی ممکن است در هر سنی سکته مغزی را تجربه کند، حتی نوزادان در رحم. به طور کلی، با افزایش سن، احتمال ایجاد سکته مغزی افزایش می یابد؛ و بعد از 55 سالگی هر دهه احتمال سکته مغزی دو برابر می شوند. سن جزو عوامل غیر قابل کنترل در ابتلا به سکته مغزی است.

 

8- سابقه خانوادگی: سکته مغزی می تواند به طور ارثی در برخی خانواده ها ایجاد شود. برخی خانواده ها ممکن است سابقه به ابتلا به فشار خون بالا یا دیابت داشته باشند. برخی از سکته‌های مغزی می‌تواند ناشی از یک اختلال ژنتیکی باشد که جریان خون به مغز را مسدود می‌کند. سابقه خانوادگی جزو عوامل غیر قابل کنترل در ابتلا به سکته مغزی است.

 

9- جنسیت: زنان نسبت به مردان همسن اندکی کمتر در معرض سکته مغزی هستند. زنان در سنین بالاتر دچار سکته مغزی می شوند که احتمال بهبودی آنها کمتر بوده و در نتیجه احتمال مرگ آنها بیشتر می شود. جنسیت جزو عوامل غیر قابل کنترل در ابتلا به سکته مغزی است.

 

10- نژاد: سکته‌های مغزی در برخی نژادها به دلیل مکانسیم متفاوت بدنشان ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد. به عنوان مثال بیماری داسی شکل در نژادهای آسیا و خاورمیانه شایع تر هستند و این خود عامل مهمی در ایجاد سکته مغزیست؛ چرا که بیماری داسی شکل باعث باریک تر شدن عروق شده و ریسک سکته مغزی افزایش می یابد. نژاد جزو عوامل غیر قابل کنترل در ابتلا به سکته مغزی است.

انواع سکته مغزی, حمله ایسکمیک گذرا, خونریزی مغزی, داروهای رقیق کننده خون, دیابت, دیابت نوع 1, دیابت نوع 2, سکته خفیف, سکته مغزی, سکته مغزی ایسکمیک, سکته مغزی هموراژیک, سیگار, سیگار و قلیان, ضربان قلب نامنظم, ضربان نامنظم قلب, عروق مغز, عوامل قابل کنترل سکته مغزی, فشار خون, فشار خون بالا, فشار خون بالای کنترل نشده, فیبریلاسیون دهلیزی, قلیان, لخته خون, مغز, نقص دریچه های قلب, پیشگیری از بیماری های قلبی, پیشگیری از دیابت

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال