دسته بندی درد

تصویر دسته بندی دردhttps://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

دسته بندی درد

تصویر دسته بندی درد

اگرچه تجربه درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما می توان انواع مختلف درد را دسته بندی کرد. شناخت انواع درد به ما کمک میکند تا بهتر با آن مواجه شویم.

1

مقدمه

قطعا هیچ فردی از درد خوشش نمی آید. اما درد یکی از مهمترین ابزارهای ارتباطی بدن است. به این فکر کنید که اگر وقتی دست خود را روی اجاق گاز داغ می گذارید چیزی احساس نکنید؛ چه اتفاقی می افتد؟ درد یکی از راه هایی است که بدن به شما می گوید چه وضعیتی نادرست بوده و نیاز به توجه و یا تغییر شرایط دارد.

اما درد چه ناشی از نیش زنبور عسل باشد، چه ناشی از شکستگی استخوان و چه ناشی از بیماری طولانی مدت، هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی احساس بدی دارد. درد علل زیادی دارد و مردم به روش های مختلف به آن واکنش نشان می دهند. دردی که برای شما بسیار قابل تحمل است، ممکن است برای شخص دیگری غیر قابل تحمل باشد.

اگرچه تجربه درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما می توان انواع درد را گروه بندی کرد. در اینجا مروری بر انواع درد و تفاوت آنها با یکدیگر است.

2

درد حاد و درد مزمن

روش های مختلفی برای طبقه بندی درد وجود دارد. یکی از این روش ها این است که درد را به درد حاد (کوتاه مدت) و درد مزمن (طولانی مدت) تقسیم کنید. درد حاد معمولاً به طور ناگهانی ایجاد می شود و برای مدت محدودی ادامه می یابد. برخی از انواع آسیب به بافت (مانند استخوان، ماهیچه یا اندام ها) اغلب باعث درد حاد می شود. وقتی درد حاد پیش می آید، می تواند باعث اضطراب یا سایر مسائل احساسی شود.

ماندگاری درد مزمن بیشتر از درد حاد است و به طور کلی می تواند تا حدودی در برابر درمان پزشکی مقاومت کند و معمولاً با یک بیماری طولانی مدت (مانند آرتروز) مرتبط است. در برخی موارد، مانند فیبرومیالژیا، درد یکی از ویژگی‌های اصلی این بیماری است. درد مزمن می تواند نتیجه بافت آسیب دیده باشد. اما اغلب اوقات، آسیب عصبی عامل اصلی است.

هم درد حاد و هم درد مزمن می تواند طاقت فرسا باشد. و هر دو می توانند بر وضعیت روحی فرد تأثیر بگذارند و تحت تأثیر قرار گیرند. اما ماهیت درد مزمن (این واقعیت که درد مزمن همیشه ادامه دارد و در برخی موارد تقریباً ثابت و یکنواخت به نظر می رسد) می تواند احتمال ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب را افزایش دهد. در عین حال، این مسائل می تواند درد را تشدید کند.

حدود 70 درصد از افرادی که برای دردهای مزمن دارو مصرف می کنند، چیزی به نام درد ناگهانی دارند. درد ناگهانی به معنی شعله ور شدن و تشدید درد بوده و حتی زمانی که داروهای ضد درد خود را به طور منظم مصرف می کنید، باز هم اتفاق می افتد. گاهی اوقات درد ناگهانی می تواند از بین برود. یا ممکن است با چیزی که به نظر بی اهمیت به نظر می رسد، مانند غلت زدن در رختخواب، آن را تحریک کند. و گاهی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که اثر داروهای ضد درد قبل از جذب و اثرگذاری نوبت بعدی از بین برود.

3

روش های دیگر دسته بندی درد

درد معمولا بر اساس نوع آسیبی که موجب ایجاد آن می شود گروه بندی می شود. دو نوع اصلی درد ناشی از آسیب بافتی  (که درد فیزیکی نیز نامیده می شود) و درد ناشی از آسیب عصبی (درد نوروپاتیک نیز نامیده می شود) است. دسته سوم دردهای روان زا هستند که تحت تاثیر عوامل روانی قرار می گیرند. درد روانی اغلب منشأ فیزیکی یا در آسیب بافتی یا آسیب عصبی دارد. اما درد تشدید می شود و یا به دلیل عواملی مانند ترس، افسردگی و استرس طولانی تر می شود. در برخی موارد، درد ناشی از یک وضعیت روانی است.

درد همچنین بر اساس نوع بافتی که درگیر است یا قسمتی از بدن که تحت تأثیر قرار گرفته است طبقه بندی می شود. به عنوان مثال، درد ممکن است به عنوان درد عضلانی یا درد مفاصل نامیده شود. یا ممکن است پزشک از شما در مورد درد قفسه سینه یا کمر درد سوال کند.

انواع خاصی از درد با نام سندرم شناخته می شود. به عنوان مثال، سندرم درد میوفاشیال به دردی اطلاق می شود که از نقاط ماشه ای در عضلات بدن شروع می شود. فیبرومیالژیا یک مثال است.

4

درد ناشی از آسیب بافتی

بیشتر دردih ناشی از آسیب بافت هاست، زمانی که بافت های بدن شما آسیب ببینند، آسیب می تواند در استخوان، بافت نرم یا اندام ها باشد؛ می تواند ناشی از بیماری هایی مانند سرطان باشد. یا ممکن است از یک آسیب فیزیکی مانند بریدگی بافت نرم یا شکستگی استخوان ناشی شود.

دردی که احساس می کنید ممکن است درد تیرکشنده، درد ضربان دار و یا درد مبهم باشد. ممکن است درد کم و زیاد شود یا اینکه درد به میزان ثابتی باشد. هنگام حرکت یا خنده ممکن است احساس کنید درد بدتر می شود. گاهی اوقات، با تنفس عمیق ممکن است موجب احساس افزایش درد داشته باشید.

درد ناشی از آسیب بافتی می تواند حاد باشد. مثل درد ناشی از پیچ خوردن مچ پا. یا می تواند مزمن باشد، مانند آرتریت. ود حتی برخی درمان‌های پزشکی مانند پرتودرمانی برای سرطان نیز می‌تواند باعث آسیب بافتی شود که منجر به دردهای حاد و مزمن می‌شود.

5

درد های ناشی از آسیب عصب

اعصاب مانند کابل های برق کار می کنند که سیگنال های عصبی را میان مغز و سایر قسمت های بدن جابجا می کنند. آسیب به اعصاب می تواند در نحوه انتقال آن سیگنال ها اختلال ایجاد کند که می تواند باعث ایجاد سیگنال های درد شود و این احساس درد ناشی از عدم عملکرد صحیح اعصاب آن ناحیه است. به عنوان مثال، ممکن است احساس سوزش در هر قسمتی از بدن را تجربه کنید در صورتی که هیچ عامل گرمایی یا عامل مزاحم دیگری موجب تحرک آن ناحیه نشده است.

بیماری هایی مانند دیابت می تواند موجب آسیب اعصاب بدن شود. یا جراحت ها می توانند به اعصاب آسیب برساند. برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث آسیب سیستم عصبی شوند. اعصاب همچنین ممکن است در اثر سکته مغزی یا عفونت HIV از جمله موارد دیگر آسیب ببینند. درد می تواند ناشی از آسیب به سیستم عصبی مرکزی (CNS) (مغز و نخاع) باشد. یا ممکن است ناشی از آسیب به اعصاب محیطی باشد، آن اعصاب در بقیه بدن که سیگنال ها را به مغز و نخاع می فرستند.

درد ناشی از آسیب عصبی، درد نوروپاتیک، اغلب به عنوان درد سوزشی توصیف می شود. برخی افراد آن را همچون شوک الکتریکی توصیف می کنند. برخی دیگر می گویند که مانند سوزن سوزن یا احساس چاقو زدن است. برخی از افراد مبتلا به آسیب عصبی اغلب به دما و لمس بسیار حساس هستند. فقط یک لمس سبک، مانند مسواک زدن روی ملحفه تخت، می تواند درد را کاهش دهد.

بسیاری از دردهای عصبی مزمن هستند. نمونه هایی از درد ناشی از اعصاب آسیب دیده عبارتند از:

1- سندرم درد مرکزی: این درد مزمن با آسیب به سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) شروع می شود. منشا آسیب می تواند سکته مغزی، ام اس، تومورهای مغزی و نخاعی یا بیماری های دیگر باشد. درد که معمولاً ثابت است و ممکن است بسیار شدید باشد می‌تواند بخش بزرگی از بدن یا نواحی کوچک‌تری مانند دست‌ها یا پاها را درگیر کند. حرکت، لمس، احساسات و تغییرات دما اغلب می تواند شدت درد را افزایش دهد.

2- سندرم درد موضعی پیچیده: این یک سندرم دردی مزمن بوده که می تواند به دلیل یک آسیب جدی باشد. سوزش دائمی ویژگی بارز آن بوده و ممکن است تعریق غیرعادی، تغییرات رنگی در پوست یا تورم در محل درد وجود داشته باشد.

3- درد نوروپاتی دیابتی: دیابت باعث آسیب به اعصاب می شود و بر ران، ساق پا، دست یا بازو تأثیر می گذارد و کیفیت آن ممکن است مانند سوزش، چاقو زدن یا سوزن سوزن شدن باشد.

4- زونا و درد عضلانی پس از تبخال: همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود باعث زونا نیز می شود. این یک عفونت موضعی با بثورات پوستی و درد است که می تواند بسیار شدید باشد. در یک طرف بدن در امتداد مسیر عصب اتفاق می افتد. نورالژی پس از تبخال یک مشکل شایع است که در آن درد ناشی از زونا بیش از یک ماه طول می کشد.

5- درد عصب سه قلو: التهاب عصب سه قلو در صورت باعث دردی می شود که بسیار جدی بوده و صاعقه مانند توصیف می شود و می تواند در لب، پوست سر، پیشانی، چشم، بینی، لثه، گونه و چانه در یک طرف صورت رخ دهد. لمس نواحی خاص یا حتی حرکت خفیف می تواند درد را کاهش دهد.

آرتروز, انواع درد, درد, درد تیرکشنده, درد حاد, درد سوزشی, درد ضربان دار, درد عضلانی, درد فیزیکی, درد قفسه سینه, درد مبهم, درد مزمن, درد مفاصل, درد نوروپاتیک, دردهای روان زا, سندرم درد مرکزی, سندرم درد موضعی پیچیده, سندرم درد میوفاشیال, طبقه بندی درد, فیبرومیالژیا, کمر درد, کنترل درد

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال