دلایل ایجاد آرتروز | کلینیک مادر

تصویر دلایل ایجاد آرتروز | کلینیک مادرhttps://clinicmadar.com/
https://clinicmadar.com/rulesسید احمدرضا خرمیان پورسید احمدرضا خرمیان پورکلینیک تخصصی مادر

دلایل ایجاد آرتروز | کلینیک مادر

تصویر دلایل ایجاد آرتروز | کلینیک مادر

بسته به نوع اولیه یا ثانویه آرتروز، عوامل مختلفی می توانند باعث آرتروز شوند. در مورد شایع ترین علل و عوامل خطر برای آرتروز بیشتر بدانید.

1

آرتروز اولیه چیست؟

آرتروز اولیه ناشی از تجزیه غضروف، (ماده لاستیکی است که اصطکاک مفاصل شما را کاهش می دهد) می تواند در هر مفصلی از بدن اتفاق بیفتد؛ اما به طور معمول در انگشتان دست و پا، ستون فقرات، لگن و زانو را تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتروز در افراد مسن شایع تر است. استفاده طولانی مدت از مفاصل و فشار بیش از حد به آن، به غضروف مفصل آسیب می رساند و منجر به درد و تورم می شود. ممکن است آب در غضروف جمع شود، غضروف ممکن است شروع به پوسته پوسته شدن یا پارگی های ریز کند. در موارد شدید، تمام غضروف‌های بین استخوان‌های مفصلاز دست می روند، به طوری که به هم ساییده شوند و حرکت مفصل را بسیار سخت‌تر و دردناک‌تر می‌کند.

آسیب غضروف همچنین می تواند باعث ایجاد زوائد استخوانی (خاراستخوانی، شبیه به خار پاشنه) در اطراف مفاصل شود.

آرتروز گاهی اوقات به طور مشابه در اعضای یک خانواده اتفاق می افتد؛ که نشان دهنده انتقال عوامل ژنتیکی موثر بر آرتروز از والدین به فرزندان است.

2

آرتروز ثانویه چیست؟

آرتروز ثانویه زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصلی در اثر بیماری یا مشکلات پزشکی دیگری آسیب دیده باشد. مواردی که می توانند باعث ایجاد آرتروز ثانویه شوند یا احتمال ایجاد آن را افزایش دهند عبارتند از:

1- چاقی: چاقی و اضافه وزن موجب ایجاد فشار بیشتری بر مفاصل، به ویژه مفصل زانو و درنتیجه ایجاد آرتروز زانو می شود. اگر شما اضافه وزن دارید و نگران ایجاد آرتتروز هستید، پیشنهاد می شود به قسمت تغذیه و تناسب اندام (کلیک کنید) و ورزش و تناسب اندام (کلیک کنید) رفته و از نکات ذکر شده استفاده کنید.


2- آسیب های مفصلی و جراحی های مفاصل: آسیب های مفصلی و همچنین جراحی های مفاصل می توانند زمینه های ایجاد آرتروز را در مفاصل فراهم کنند؛ حتی اگر مدت ها باشد که محل آسیب ترمیم یافته باشد.


3- ناهنجاری های مادرزادی: احتمال ایجاد آرتروز در مفاصل دارای ناهنجاری های مادرزادی می تواند بسیار بالا باشد. به خصوص ناهنجاری های مادرزادی مفصل لگن.


4- ویژگی های فیزیکی مفصل: عواملی که نحوه عملکرد بدن شما را تغییر می دهند، مانند راه رفتن غیر معمول (به عنوان مثال وزن انداختن نادرست در مچ پا هنگاه راه رفتن) یا مفاصلی که دامنه حرکتی آنها بیشتر از حد معمول است، می تواند فشار بیشتری را به مفاصل وارد کند.


5- شغل و برخی ورزش ها و سرگرمی ها: استفاده از یک مفصل برای انجام یک حرکت تکراری (مانند چمباتمه زدن و...) می تواند روند ایجاد آرتروز را تسریع کند.


6- نقرس: رسوبات کریستالی غضروفی می تواند باعث آسیب و ایجاد آرتروز شود. کریستال های اوریک اسید باعث آرتریت در نقرس می شوند، در حالی که کریستال های پیروفسفات کلسیم باعث آرتریت در نقرس کاذب می شوند.


7- آرتریت روماتوئید: آرتریت روماتوید و سایر بیماری های التهابی مفاصل که منجر به آسیب مفاصل و تجزیه غضروف می شود.


8- دیابتو سایر اختلالات هورمونی، که می تواند باعث التهاب مفصلی شود که نهایتا منجر به آرتروز می شود.


9- یائسگی: استروژن که از استخوان ها و غضروف شما محافظت می کند، پس از یائسگی در بدن کاهش پیدا می کند.

آرتروز, آرتروز اولیه, آرتروز اولیه چیست, آرتروز اولیه چیست؟, آرتروز ثانویه, آرتروز ثانویه چیست, آرتروز ثانویه چیست؟, آرتروز زانو, آرتروز ستون فقرات, آرتروز چیست؟, آرتریت روماتوید, آسیب غضروف, بیماری های التهابی مفاصل, غضروف, نقرس, کلینیک تخصصی مادر, کلینیک مادر

© 2024 کلینیک تخصصی مادر

کلینیک تخصصی مادر

لوگوی کلینیک تخصصی مادر
<p>ما در کلینیک تخصصی مادر، متعهد به ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به بیماران خود هستیم. ما معتقدیم که همه افراد، صرف نظر از سن، وضعیت سلامتی، یا مکان زندگی، شایسته دریافت مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا هستند.</p> <p>ما تیمی از پزشکان، پرستاران، و سایر متخصصان پزشکی مجرب و متعهد هستیم که به طور مداوم در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به بیماران خود هستند. ما معتقدیم که مراقبت های پزشکی باید جامع و شخصی باشد و بر نیازهای فردی هر بیمار تمرکز داشته باشد.</p>
خیابان هاشمی - کوی ایمانی - پلاک 6 - واحد 3, تهران, تهران, 1348753959, ایران
02166867485Monday-Friday, 8:00AM-10:00PM
34.232323, -34.232323
7000000 ریال